IrenaAGD

Bohemia

Bohemia jest marką o światowej renomie; synonimem elegancji, piękna i perfekcji wykonania. Przez całe stulecia te niepowtarzalne wyroby ze szkła kryształowego zachwycały najwyższą jakością i kunsztem.

Z czasem sama nazwa „Bohemia” stała się synonimem pierwszorzędnych i stylowych kieliszków do wina, kryształowych zestawów z karafką (niezrównanych zarówno do whisky, jak i nalewek), wytwornych wazonów, pater czy świeczników.

Geograficznie i historycznie Bohemia to termin oznaczający ziemie czeskie. Wywodzi się z łaciny, a do użytku wszedł we wczesnym średniowieczu.

W XVII wieku, kiedy na tych terenach rozwinął się wykwalifikowany przemysł szklarski, terminem „Bohemia” zaczęto określać wytwarzane tu, wysokiej jakości wyroby ze szkła kryształowego (crystalglass). Produkcją zajmowały się początkowo niewielkie manufaktury, które z czasem ustąpiły miejsca hutom szkła.

Prawdziwy rozkwit popularności czeskiego szkła przypadł na wiek XIX. Pierwszorzędne wyroby z tamtejszych hut zaczęły gościć na europejskich salonach, królewskich dworach i cesarskich pałacach. Coraz większą renomą cieszyli się producenci; jeden z nich, mistrz Jan Moser, nie tylko doczekał się oficjalnego tytułu dostawcy szkła na dwór Franciszka Józefa I, ale zaopatrywał także w szkło Szacha Persji oraz angielskiego króla Edwarda VII.

Obecnie „Bohemia” to wiele niezależnych hut szkła o imponującej historii i światowej renomie, w których powstają przepiękne wyroby, zdolne zachwycić dosłownie każdego.
56_flotale_whisky_set
67_corvus_bohemia
55_arezzo_collection